Salezjańska Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Salezjańskie im. św. Dominika Savio w Rumi

Święty Jan Bosko patronem miasta Rumia

31 stycznia 2019 r.

27 stycznia 2019 r. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych odbyła się doniosła uroczystość uznania  św. Jana Bosko patronem Rumi. W tej historycznej chwili nie zabrakło również przedstawicieli naszej szkoły: pocztu sztandarowego, ministrantów, uczniów i nauczycieli, którzy licznie wzięli udział we mszy św.

            Po rozpoczęciu eucharystii Jan Klawiter, poseł na Sejm i jeden z pomysłodawców tego wydarzenia, podziękował Ks. Arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi za pomoc i pozytywne nastawienie do realizacji tej szczytnej idei. Ks. Inspektor  Roman Jachimowicz odczytał dekret stolicy apostolskiej, który został podpisany 4 paździenika 2018 r. i przekazany Ks. Arcybiskupowi, metropolicie gdańskiemu, Sławojowi Leszkowi Głódziowi przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, Księdza Arcybiskupa Salvatore Pennacchio. W ten sposób święty Jan Bosko oficjalnie stał się duchowym opiekunem Rumi.

            Podczas homilii Ks. Arcybiskup przypomniał wiernym najistotniejsze cechy charyzmatu św. Jana Bosko. Mówił o dziełach salezjańskich: oratoriach i szkołach, które są do dziś trwałym znakiem uniwersalności systemu zapoczątkowanego przez św. Jana Bosko. Zaznaczył, że ks. Bosko  zrewolucjonizował sposób myślenia o młodzieży, przystosował go do nowych czasów i pozostawił swoim kontynuatorom jako system uprzedzający, który do dziś jest z powodzeniem stosowany na całym świecie. Ks. Arcybiskup podkreślił za innym, tak nam bliskim świętym, Janem Pawłem II, że w procesie wychowawczym ważne są trzy filary: Rodzina, Szkoła i Kościół. Aby wychować dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela, te trzy podmioty muszą ze sobą współdziałać.

            W modlitwie kończącej eucharystię, metropolita gdański  prosił: Boże, Ty powołałeś świętego Jana Bosko na ojca i nauczyciela młodzieży, z Twojej woli, przy pomocy Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, spraw, abyśmy mogli płonąć tym samym ogniem miłości, mogli Tobie służyć.

            Pamiętajmy, że Ks. Bosko jest także patronem naszej szkoły i jeśli mamy kłopoty i trudności, westchnijmy czasem: Księże Bosko, ratuj, ratuj!

 

Magdalena Kapuścińska

 

Załączniki:

Ostatnia modyfikacja: 2019-02-12 20:05:24 (Aneta Neumann)