STADTTEILSCHULE NIENDORF z Hamburga

Nawiązaliśmy współpracę partnerską ze szkołą w Niemczech.

W ramach tego projektu będziemy w  roku szkolnym 2013/14 organizować wyjazdy do Niemiec, a także zapraszać rówieśników do naszych domów w Polsce. Taka współpraca, którą nasze szkoły rozpoczną od nowego roku szkolnego, jest cennym źródłem nauki i możliwością zdobycia i wymiany doświadczeń.

Szkoła partnerska nazywa się Stadtteilschule Niendorf i znajduję się w dzielnicy miasta Hamburg – Niendorf.

Obecnie kształci się w niej 1180 uczniów w 51 klasach. Placówka ta zatrudnia 130 nauczycieli oraz kilku pedagogów. Szkoła obejmuje oddziały od 5 do 13 klasy z maksymalną liczbą 23 uczniów  w klasie.

Motto szkoły brzmi: Życie. Nauka. Przyszłość.

Hasło to przyświeca pracy z uczniami od klasy 5, poprzez klasy profilowane 8 i 9, aż do klasy 10 (kończącej pewien etap nauki albo przygotowującej do  kolejnego etapu zakończonego maturą). W klasach 5-9 uczniowie prowadzą własne portfolio, w którym dokumentują indywidualnie własny proces nauki. Ich postępy w nauce omawiane są dwa razy w roku podczas spotkania uczniów z nauczycielami i rodzicami. Klasę 11 uczniowie mają możliwość ukończenia poza granicami kraju.

Wychowankowie Stadtteilschule Niendorf  mają możliwość wyboru jednego z proponowanych przez szkołę profilów klasy, takich jak: sztuka, media i Design, nauki przyrodnicze i środowisko, rękodzieło, produkcja i gospodarka, języki obce oraz sport.

Oferta sportowa daje  możliwość rozwijania się w dziedzinach takich jak: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna i triatlon. Warto dodać, że sekcja piłki siatkowej zdobyła wielokrotnie mistrzostwo miasta Hamburga.

Od 1995 szkoła jest co roku wyróżniona, jako placówka  działająca na rzecz ochrony środowiska.

Uczniowie mają możliwość poszerzania swojej wiedzy i rozwijania zdolności w licznych zajęciach pozaszkolnych, m.in. z  malarstwa akwarelowego, w sekcji: orkiestra oraz na zajęciach tanecznych z hip-hopu.

W szkole działa również zespół muzyczny.

Oferta szkoły umożliwia  uczniom wybór  (zaraz po języku angielskim): języka francuskiego, hiszpańskiego lub chińskiego.

Ukończenie szkoły (różne stopnie edukacji) gwarantuje: zdobycie wykształcenia ogólnego, uzyskanie świadectwa maturalnego (poprzedzone zdaniem egzaminu dojrzałości) oraz zdobycie wykształcenia zawodowego.

Szkoła Stadtteilschule działa w systemie dziennym. Uczniowie uczęszczają na zajęcia 8.00 do 16.00,  a w piątki 8.00 do 12.40. Szkole przyświeca idea, że nie  jest ona tylko instytucją uczącą, ale również miejscem spotkań uczniów, nauczycieli i rodziców. Rozkład zajęć jest tak zaplanowany, że uwzględnia czas na naukę, posiłek (godzinna przerwa obiadowa na 6 i 7 lekcji) i na relaks w wyznaczonych do tego celu miejscach. Uczniowie mogą w wolnym czasie porozmawiać, skorzystać z sali komputerowej, czy nowoczesnej biblioteki multimedialnej oraz pograć w piłkę na boisku szkolnym.

Dotychczas szkoła Stadtteilschule Niendorf nawiązała współpracę ze Szkołą Języków Obcych Jing’an w Szanghaju, w Chinach oraz szkołą w Hiszpanii.

Ostatnia modyfikacja: 2013-08-31 13:45:44 (Aneta Neumann)